Золотушник

zolotushnykЗолотушник (золота різка) відноситься до сімейства складноцвітих. Це багаторічна трав’яниста рослина з прямостоячим стеблом, продовгуватими гострим листям. Золотушник використовують при захворюваннях кишечника і кишкових кровотечах, але насамперед як прекрасний засіб при захворюваннях нирок. Квітки і листя знімають жар, а так як він діє як сечогінний  його рекомендують при всіх захворюваннях нирок і сечового міхура.

У хімічний склад золотушника входять алкалоїди, ефіри, сапоніни і дубильні речовини, які і визначають цілющі властивості різки. Ця рослина розчиняє камені в нирках і сечовому міхурі , володіє сильним сечогінним ефектом, діє антисептично і ранозаживляюче, використовується як в’яжучий і протизапальний засіб.

Настої цієї трави застосовують при жовчнокам’яній хворобі, захворюваннях нирок і сечового міхура, при туберкульозі, проносах, довго не загоюються інфікованих виразках і ранах, водянці, подагрі, для лікування простатиту і аденоми простати.

На основі золотушника розроблено значну кількість медичних препаратів – цефасабаль, антіпростін, сабурген, простамед, солідаго композитум.

Застосовують золотушник і зовнішньо – подрібнені і висушені листя прикладають під пов’язки на інфіковані виразки і рани . Для промивання гнійних ран і при переломах кісток , з успіхом застосовують відвар з наземної частини рослини. Настій добре використовувати для полоскання порожнини рота при ангіні , для загоєння пухких ясен і знищення поганого запаху з рота.

Заготовлювати золотушник потрібно під час його цвітіння (червень – серпень) , зрізуючи всю надземну частину і висушуючи в добре провітрюваних приміщеннях в тіні.

Золотарник вважається отруйною рослиною , тому необхідно суворо дотримуватися дозування при прийомі всередину ( протипоказаний при вагітності).

Способи застосування золотушника

- Однією склянкою охолодженої кип’яченої води залити 2 чайних ложки трави золотої різки і настоювати 5 годин. Приймати по 50 мл 3 – 4 рази на день до їжі при захворюваннях нирок.

- 2 столових ложки трави заварити 300 мл окропу , настояти 20 хвилин. Приймати по 100 мл як сечогінний засіб 4 – 5 разів на день.

- 1 столову ложку золотушника залити 200 мл окропу і настояти 20 хвилин. Процідити і використовувати зовнішньо для полоскання рота і обмивань інфікованих ран і виразок.

- Розтерти в руках сухе листя різки і присипати довго незагойні гнійні рани. Курс лікування 3 – 4 тижні.